International Association of Educators   |  ISSN: 1949-4270   |  e-ISSN: 1949-4289

Original article | Educational Policy Analysis and Strategic Research 2006, Vol. 1(1) 8-26

Avrupa Birliğine Uyum Sürecinde Türk İlkögretim Ögrencilerinin Avrupa Birliği İmajı

Burhan AKPINAR

pp. 8 - 26   |  Manu. Number: epasr.2006.002

Published online: January 01, 2006  |   Number of Views: 109  |  Number of Download: 775


Abstract

Bu çalısmanın amacı, ilkögretim okulu ögrencilerinin Avrupa Birligi (AB) imajını belirlemektir. Bu amaçla, Türkiye’nin az gelismis ve gelismis bölgelerindeki 15 il merkezinde bulunan mevcut devlet ve özel ilkögretim okullarının, sekizinci sınıflarında ögrenim gören, toplam 894 ögrenciye anket uygulanmıstır. Toplanan veriler, yüzde, frekans ve kay-kare teknigi ile analiz edilmistir. Elde edilen bulgulara göre, ilkögretim ögrencileri, Türkiye’nin AB’ye girmesini büyük oranda desteklemekte; ancak, bunun gerçeklesme olasılıgını düsük görmektedirler. Bu ögrencilerin büyük bölümü, AB’yi daha yakından tanımak istemekte ve AB ile ilgili okulda ders olmasını arzu etmektedir. İlkögretim ögrencileri, Avrupalılarla birlikte yasamaya açık olup, bu ülkelerde egitim alma fikrine sıcak bakmaktadırlar. Ögretim programı ve ders kitaplarında AB’ye yeterince yer verilmedigi için, ilkögretim ögrencileri, AB ile ilgili bilgileri, çogunlukla televizyondan ögrenmektedir. AB denilince, ögrencilerin aklına gelen ilk seyler, sırayla zenginlik-refah, daha iyi egitim olanakları ve demokrasi-insan haklarıdır. Arastırma bulgularına göre ögrenciler, AB’nin temel degerlerini büyük oranda desteklemektedir. İlkögretim ögrencileri tarafından en çok tanınan AB üyesi ülkeler, sırayla Almanya, Fransa ve İngiltere’dir. Arastırmaya katılan ögrenciler, Türkiye’nin AB’ye giremedigi takdirde, Türk-İslam ülkeleriyle birlikte olması gerektigi yönünde görüs bildirmislerdir.

Keywords: İlkögretim ögrencileri, AB imajı, AB ve İlkögretim okulları


How to Cite this Article?

APA 6th edition
AKPINAR, B. (2006). Avrupa Birliğine Uyum Sürecinde Türk İlkögretim Ögrencilerinin Avrupa Birliği İmajı. Educational Policy Analysis and Strategic Research, 1(1), 8-26.

Harvard
AKPINAR, B. (2006). Avrupa Birliğine Uyum Sürecinde Türk İlkögretim Ögrencilerinin Avrupa Birliği İmajı. Educational Policy Analysis and Strategic Research, 1(1), pp. 8-26.

Chicago 16th edition
AKPINAR, Burhan (2006). "Avrupa Birliğine Uyum Sürecinde Türk İlkögretim Ögrencilerinin Avrupa Birliği İmajı". Educational Policy Analysis and Strategic Research 1 (1):8-26.