International Association of Educators   |  ISSN: 1949-4270   |  e-ISSN: 1949-4289

Original article | Educational Policy Analysis and Strategic Research 2006, Vol. 1(1) 5-7

Egitim Arastırmalarında Kalite Denetimi ve Stratejik Arastırmaların Rolü

Mustafa Yunus Eryaman, Leyla Küçükahmet & Haluk Soran

pp. 5 - 7   |  Manu. Number: epasr.2006.001

Published online: January 01, 2006  |   Number of Views: 115  |  Number of Download: 518


Abstract

Son yıllarda ulusal ve uluslarası akademik, siyasi ve ekonomi çevrelerinde kamusal, sosyal ve ekonomik politikaları belirleme sürecinde stratejik arastırmalar oldukça önemli bir yer tutmaya baslamıstır. Üniversiteler, kamu kurulusları, siyasi partiler ve is çevreleri verimliliklerini ve üretim kapasitelerini artırmayı hedef alan kısa, orta ve uzun vadeli planlama çalısmalarını “stratejik arastırma” adı altında yürütmektedirler. Bu kurum ve kurulusların stratejik arastırmaları planlama ve program gelistirme aracı olarak da kullanıldıgı görülmektedir.

Bunun yanı sıra stratejik arastırmalar “Think Tank” adı verilen düsünce örgütleri yada sivil toplum kurulusları tarafından üretilen, belirli bir ekonomik, askeri veya siyasi grubunun yada ideolojik sistemin varolma sürecini ve etkinligini arttırmayı amaçlayan raporlar olarak da kullanılmaktadırlar...

Keywords: -


How to Cite this Article?

APA 6th edition
Eryaman, M.Y., Kucukahmet, L. & Soran, H. (2006). Egitim Arastırmalarında Kalite Denetimi ve Stratejik Arastırmaların Rolü. Educational Policy Analysis and Strategic Research, 1(1), 5-7.

Harvard
Eryaman, M., Kucukahmet, L. and Soran, H. (2006). Egitim Arastırmalarında Kalite Denetimi ve Stratejik Arastırmaların Rolü. Educational Policy Analysis and Strategic Research, 1(1), pp. 5-7.

Chicago 16th edition
Eryaman, Mustafa Yunus, Leyla Kucukahmet and Haluk Soran (2006). "Egitim Arastırmalarında Kalite Denetimi ve Stratejik Arastırmaların Rolü". Educational Policy Analysis and Strategic Research 1 (1):5-7.